Osher Lifelong Learning Institute

OLLI Wilmington

Who We Are


Council

J. Harry Feldman (2019), Chair
Martha Hays (2020), Executive Vice Chair
John Fulgoney (2020), Vice Chair—Academics
Ruth Sokolowski (2019), Vice-Chair—Membership
Robert Ehrlich (2019)
Myriam Medinilla (2019)
Nedda Barth (2020)
Karen Ingram (2020)
John Fulgoney (2020)
Joan Van Oosterhout (2020)
Susan Arruda (2021)
Ellen Goldstein (2021)
Neil Cullen (2021)
Boyd Sorenson (2021)
Lucie Shader (2021)
Phil Weinberg (2019), Financial Officer
Joan Miller (ex officio), Past Council Chair
Ken Mulholland (ex officio), Council Advisor
Jennifer Merrill (ex officio), Manager
Marcia Adato, Secretary

University Staff

George Irvine—Interim Associate Vice Provost, Professional and Continuing Studies
Jennifer Merrill—Manager, Osher Learning Centers
Andrea Majewski—Program Coordinator
Joni Bero—Outreach Specialist
Jenna Ford—Administrative Assistant II
Ellen Saienni—Administrative Assistant II
Pam Vari—Administrative Assistant II
Kathleen DiCamilla—Office Support
Dorothy Hofer—Office Support
Colleen Olexa—Office Support
Tim Ward—Classroom Technology Technician III
Jay Higgin—Audiovisual Technician
Brian Medina—Audiovisual Technician
John Wolf—Audiovisual Technician

COMMITTEE CHAIRS

Executive Vice Chair—Martha Hays
Book Sale—Eric Sallee
Bulletin Boards and Displays—Rhoda Dombchik
Cafe Committee – Susan Arruda and Ellen Goldstein
Duplication—Rudy Frazier
Facilities/Safety/Equipment—Martha Hays
Fundraising—Neil Cullen
IT Pro Team—John Taylor and Saul Reine
Reading Room—Susan Flook
Reception—Joan Van Oosterhout
Strategic Planning—Boyd Sorenson
Travel—Carol Derosier
Wireless Device Registration—Carol Callaghan and John Callaghan

Vice Chair of Academics—John Fulgoney
Art—Mary Kate McKinley and Karen Foster
Computer Coordination—Saul Reine and Doug Johnston
Curriculum—Susan Flook and Saul Reine
Distance Viewing Team—Anita Sterling and Ken Mulholland
June a la Carte—Corky Connor
Music—Paul Hess
Special Events Wednesdays—Ben Raphael and Joan Miller
Summer Session—John Fulgoney

Vice Chair of Membership—Ruth Sokolowski
Marketing—Linda Kellogg, Steve DeVeber
Diversity—Karen Ingram
New Member Relations—Anne Hampton and Ellen Goldstein
Newsletter—Robert Ehrlich
Outreach—Myriam Medinilla
Registration—Sylvia Bachman
Socials—Joan Ellis
Volunteer Development—Lucie Shader and Ken Chisholm
Weekly Activities Notice—Cree Hovsepian

CURRICULUM COMMITTEE

Co-Chairs—Susan Flook and Saul Reine
(A) Art History and Appreciation—Stuart Siegell
(B) Fine Arts—Kenneth Farrance and Cree Hovsepian
(C) Performing Arts: Participation—Norwood Coleman
(C) Performing Arts: Appreciation—Stuart Siegell
(D) General Studies—Rose Greer
(E) Genealogy—Robert Ehrlich
(F) Culture and Social Studies—Susan Arruda and Rose Greer
(G) History: U.S.—Carolyn Stankiewicz
(G) History: Non-U.S.—Robert Ehrlich
(H) Literature—Susan Flook
(J) Philosophy and Religion—Susan Dagenais
(K) Writing—Helen Griffith and Ruth Flexman
(L) Information Technology PC—Ken Mulholland, Elaine O’Toole, Anita Sterling
(M) Mobile Devices—Ken Mulholland, Elaine O’Toole, Anita Sterling
(N) General IT—Ken Mulholland, Elaine O’Toole, Anita Sterling
(O) Languages—Jim Higgins and Mary Shenvi, James Weiher (emeritus)
(P) Life Sciences—Saul Reine and Stephen Toy
(Q) Health and Wellness—Saul Reine and Stephen Toy
(Q) Health and Wellness: Tai Chi/Yoga—Anna Marie D’Amico
(R) Physical Sciences and Math—Carolyn Stankiewicz
(S) Economics, Finance, Political Science and Law—Peter Galleshaw and Jack Schmutz
(X) Extracurricular—Susan Flook and Rose Greer
(Y) Community Services—Eleanor Pollak

Secretary—Judy Diner
Jennifer Merrill (ex officio), Manager
Andrea Majewski (ex officio), Program Coordinator
Joni Bero (ex officio), Outreach Specialist